Hlavné menu


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /www/g/u/u33209/public_html/_sub/dejinyliptova/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Štatistika

TOPlist

SNP v Hornom Liptove
Kategória - Liptov články

V prílohe na konci článku si môžete stiahnuť kompletný článok o priebehu Slovenského národného povstania a oslobodenia Horného Liptova vo formáte PDF.

Od vypuknutia druhej svetovej vojny obyvatelia Liptova s napätím sledovali priebeh vojnových udalostí na všetkých frontoch. So zatajeným dychom, aj napriek zákazom, počúvali zahraničné správy z Londýna a z Moskvy, len aby sa dozvedeli pravdu o situácii najmä na východnom fronte.

V prvých horúcich júlových dňoch roku 1944 sa Červená armáda približovala ku Karpatom. Tiché noci na viacerých miestach Slovenska, aj v Liptove, boli prerušované monotónnym hučaním motorov lietadiel, ktoré bolo sprevádzané vytím sirén, upozorňujúcich obyvateľstvo na nebezpečenstvo náletu. Tieto varovanie však nikto nebral príliš vážne, lebo bolo verejným tajomstvom, že v noci prilietajúce lietadlá spúšťajú parašutistov, ktorí po nadviazaní spojenia s niektorými zložkami domáceho podzemného odboja mali začať organizovať ozbrojené vystúpenie proti fašizmu. Tí zasvätenejší vedeli presne čo sa deje, ale tí menej zasvätení len tušili, že sa chystá niečo väčšie. V liptovských horách sa už od jari 1944 organizovali partizánske jednotky a v liptovských obciach sa v tom istom období utvárali tajné revolučné národné výbory, ktoré mali celú odbojovú činnosť vo svojom okolí koordinovať. (Už na jeseň v roku 1943 bolo na Podbansku 7 partizánov.) V Hornom Liptove sa postupne vyselektovali dve väčšie vetvy podzemného hnutia: duchovná zložka pod vedením seniora Ľudovíta Šenšela a komunistická zložka pod vedením Ľudovíta Gereka a Jána Krojera. Tajní pracovníci postupne nadväzovali styky aj s odbojovým hnutím v Slovenskej armáde a v radoch žandárstva, ktoré v Liptove predstavovali kapitán Kučera a okresný veliteľ žandárstva nadporučík Korš. Títo zabezpečovali zhromažďovanie zbraní a munície, ktoré zvážali autá firmy Hynek Mužík do skladov na Podbanskom.

PhDr. Peter Vítek
riaditeľ ŠA Bytča, pobočka Liptovský Mikuláš

Prílohy:
SúborPopisVeľkosť súboru
Stiahnuť tento súbor (SNP_v_Hornom_Liptove.pdf)stiahnuťSNP v Hornom Liptove344 Kb