Hlavné menu


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /www/g/u/u33209/public_html/_sub/dejinyliptova/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Štatistika

TOPlist

Dejiny a predstavitelia správy v Liptove od 13. storočia
Kategória - Liptov články

V prílohe na konci článku si môžete stiahnuť kompletný článok o dejinách a predstaviteľoch správy v Liptove od 13. storočia vo formáte PDF.

Severne od Nitrianskeho malokniežatstva ležala provincia Váh v dobových listinách označovaná ako “provintia Uuag” alebo “Wag”. Územie tohto kniežatstva sa rozkladalo na Považí, v hornej a severnej časti stredného Váhu. Liptovská stolica ako samostatný správny celok vznikla v 30-tych rokoch 14. storočia odčlenením od Zvolenského komitátu. Pod menom Liptov sa prvý krát spomína v roku 1230 v listine Ondreja II., ktorou daroval Beuchovi, Haukovi a Polkovi obrovské územie Uhorskej Vsi zaberajúce časť stredného a celý horný Liptov. Pôvod názvu regiónu sa odvodzuje od základu “Ľub-”. Najnovšie teórie za pôvod pomenovania regiónu považujú názov českého rodu “Ľubota” (Ľubotov), z ktorého pravdepodobne pochádzali spomínaní Hauch, Beuch a Polko.

Začiatky osamostatňovania správy Liptova spadajú do prvej polovice 13. storočia, keď sa spomína samostatný úradník „comes curialis“, priamo podriadený zvolenskému županovi. Rovnako ako Orava a Turiec, aj Liptov patril ešte v 14. storočí pod právomoc zvolenského župana. Vývoj správy na území Liptova však nesmeroval k vytvoreniu hradného komitátu, ale k vytvoreniu autonómnej zemianskej stolice. K tomuto vývoju významne prispela aj listina kráľa Ladislava IV. z roku 1279, ktorá udeľovala zvolenskému županovi výlučné právo dosadzovať na Liptovský hrad, ako centrum župy, dvorského župana so súhlasom miestnych šľachticov. Od tohto roku sa stráca podriadenosť liptovského župana zvolenskému, a stáva sa predovšetkým predstaviteľom záujmov liptovského zemianstva.

PhDr. Peter Vítek
riaditeľ ŠA Bytča, pobočka Liptovský Mikuláš

Prílohy:
SúborPopisVeľkosť súboru
Stiahnuť tento súbor (Dejiny_spravy_v_Liptove.pdf)stiahnuťDejiny správy v Liptove235 Kb