Hlavné menu


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /www/g/u/u33209/public_html/_sub/dejinyliptova/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Štatistika

TOPlist

Rómovia v Liptove
Kategória - Liptov články

V prílohe na konci článku si môžete stiahnuť kompletný článok o Rómoch v Liptove vo formáte PDF.

Dlho sa za najstaršiu pravlasť Rómov pokladal Egypt, pretože prvé skupiny Rómov prichádzajúcich do Európy z Indie cez Perziu, Arméniu a Malú Áziu v 12. a 13. storočí sa predstavovali ako kniežatá z „Malého Egypta“. V rôznych európskych jazykoch sa tento domnelý pôvod Rómov stal základom ich pomenovania: Gypthoi (grécky), Egyptianos (španielsky), Gyptenaers (holandsky), Gypsies (anglicky) a iné.

V Európe sa prvý krát spomínajú v roku 1050 na dvore byzantského cisára Konštantína Monomacha, ktorý si do svojho sídla v Konštantinopole povolal skupinu čarodejníkov zvaných „Asincan“, aby ničili dravú zver v jeho revíroch. Od roku 1386 až do 18. storočia existovalo na ostrove Korfu akési územie Rómov – „feudum Aciganorum“. Tunajší Rómovia boli priamo podriadení správcovi ostrova a pravidlene mu boli povinní odovzdávať feudálne dávky. Už v roku 1260 sa uhorské anály zmieňujú o skupine „Gingarov“ (Cingarov), ktorí tvorili celú skupinu vo vojsku kráľa Belu IV. Prvá správa o pôsobení Rómov na Slovensku pochádza z roku 1322, keď richtár v Spišskej Novej Vsi Ján Kunch oznámil, že v okolitých lesoch sa potulujú Cigáni.

Publikované : In. VRLÍK, P. ­ VÍTEK, P.: Z liptovskej truhlice, Typopress, Liptovský
Mikuláš 2004
Prednesené dňa 28. mája 2007 na konferencii
„Wielokulturowe Tatry, dziedzictwo dla przysłości“

Prílohy:
SúborPopisVeľkosť súboru
Stiahnuť tento súbor (Romovia_v_Liptove.pdf)stiahnuťRómovia v Liptove450 Kb